Další oblastí, kterou chceme rozvíjet, je zážitek ze startu modelu rakety. Seznámíte se detailně s funkcí rakety a pohonů na pevná paliva, budete u odpočtu, zmáčknete start a z bezpečné vzdálenosti uvidíte krátký let a přistání na padáčku.

Oblast vypouštění modelářských raket je (narozdíl od shánění alespoň přibližně věrného marsovského RC vozítka) u nás dobře zpracovaná.

Prvním krokem bude seznámení s tematikou a zajistíme vše potřebné v některém modelářském obchodě:

V začátcích našeho testovacího projektu plánujeme zajistit a znovupoužitelnou raketku (pohonem je vyměnitelný motorek na pevné palivo – zmenšená a zjednodušená verze principu, který se používá na většině skutečných velkých raket, i když ty nejznámější rakety používají samozřejmě složité motory poháněné kapalnými látkami). Dalším krokem bude zajistit vše potřebné pro její vypouštění, otestovat ji a zakoupit motorky. Zbytek už bude na vás. Pokud máte předběžně zájem (ještě nevíme, kdy zahájíme zkušební provoz), napište nám.

Další informace

Pravidla pro bezpečnost vypouštění raket najdeme například zde: http://raketove.modely.sweb.cz/bezpecnost.htm.

Návod ke stavbě základních typů raketek: https://www.astramodel.cz/cz/blog/jak-provozovat-modely-raket.html

Značení raketových motorků ESTES a další informace o nich: https://www.astramodel.cz/manualy/estes/estes-motory.pdf

Princip raketových motorů na tuhá paliva

Dobré vysvětlení funkce raketového motorku naleznete například zde:

https://www.grc.nasa.gov/www/k-12/rocket/rktengperf.html

Trochu se liší od skutečných velkých raketových motorů na tuhá paliva, ale princip je stejný – jak jednou zapálíme pevnou náplň, bude dodávat raketě impuls, dokud nedohoří:

https://engineering.purdue.edu/~propulsi/propulsion/rockets/solids.html