Kosmopark.cz

Kosmonautika pro všechny generace.

České firmy v kosmonautice

Postupně chceme vytvořit, přehled a posléze i mapu českých firem, které se zabývají stavbou částí raket (Ariane, především), družic, kosmodromů či dalších součástí.

Kosmonautické firmy v jednotlivých místech České republiky (postupně doplňováno)

Klatovy

https://www.atc-space.cz/ – Výroba částí evropské rakety Ariane

Brno

https://sabaerospace.cz/ – Vypouštěcí adaptéry pro rakety Vega, Ariane, družicové systémy

Praha

https://www.vzlu.cz/ – Testování částí raket, družicové systémy (v Brně), zajištění provozu družic a další

3D Print v kosmonautice

Chystáme se také využívat additive manufacturing techniku, známější jako 3D print. V kosmonautice se tato technika prosazuje čím dál více, dokonce probíhá tištění složitých raketových motorů či celých raket. To se jedná o specializované high-tech tiskárny pro kovové spájení. My se samozřejmě v naší amatérské aktivitě můžeme zaměřit na plastové základní tiskárny a vytvořit základní modely raketové techniky s dalšími nadšenci – pro radost. Více k tématu brzy přidáme.

Start malé rakety

Další oblastí, kterou chceme rozvíjet, je zážitek ze startu malé modelářské raketky. Seznámíte se detailně s funkcí rakety a pohonů na pevná paliva, budete u odpočtu, zmáčknete start a z bezpečné vzdálenosti uvidíte krátký let a přistání na padáčku.

Oblast vypouštění modelářských raket je (narozdíl od shánění alespoň přibližně věrného marsovského RC vozítka) u nás dobře zpracovaná.

Prvním krokem bude seznámení s tematikou a zajistíme vše potřebné v některém modelářském obchodě:

V začátcích našeho testovacího projektu plánujeme zajistit a znovupoužitelnou raketku (pohonem je vyměnitelný motorek na pevné palivo – zmenšená a zjednodušená verze principu, který se používá na většině skutečných velkých raket, i když ty nejznámější rakety používají samozřejmě složité motory poháněné kapalnými látkami). Dalším krokem bude zajistit vše potřebné pro její vypouštění, otestovat ji a zakoupit motorky. Zbytek už bude na vás. Pokud máte předběžně zájem (ještě nevíme, kdy zahájíme zkušební provoz), napište nám.

Další informace

Pravidla pro bezpečnost vypouštění raket najdeme například zde: http://raketove.modely.sweb.cz/bezpecnost.htm.

Návod ke stavbě základních typů raketek: https://www.astramodel.cz/cz/blog/jak-provozovat-modely-raket.html

Princip raketových motorů na tuhá paliva

Dobré vysvětlení funkce raketového motorku naleznete například zde:

https://www.grc.nasa.gov/www/k-12/rocket/rktengperf.html

Trochu se liší od skutečných velkých raketových motorů na tuhá paliva, ale princip je stejný – jak jednou zapálíme pevnou náplň, bude dodávat raketě impuls, dokud nedohoří:

https://engineering.purdue.edu/~propulsi/propulsion/rockets/solids.html

Rovery, vozítka, měsíční, marsovská – RC a další…

Začneme prvním tématem, potenciálně nejsnazším pro vyzkoušení – řízení měsíčního či marsovského roveru na testovacím stanovišti simulujícím povrch jiné planety či měsíce. Takový terén nebude těžké najít, obtížnější to bude s roverem. Než se třeba pustíme do stavby či úpravy svého vlastního modelu, koukneme se, co je na trhu. Začneme s tím nejjednodušším – hračky.

1) Hotové modely/hračky

Potenciálně vhodné hračky vozítek nejsou zase tak často v nabídce, jak by si člověk přál, nebo očekával.

A) Mars explore remote controlled toy.

Vypadá to na možný jednoduchý začátek, první dojmy:

Výhody: vypadá jako rover, tvrdá kola

Nevýhody: ovládání jen na drát, ovládání kol jen vcelku, spíše jednodušší hračka

B) Wiki moon rover

https://www.rajhracky.cz/moon-rover-rc-35-cm-bily-p265143?gclid=Cj0KCQjwiqWHBhD2ARIsAPCDzamYxGAYQnHi2XOAlRd2T_TpcKRkwqvyLb3cPMtABwFVZRm6DAQLOy8aAjiMEALw_wcB#gallery-4

Největší výhodou bude dostupnost na našem trhu, cena a jízdní vlastnosti. Největší nevýhodou je, že se skutečnými průzkumnými rovery toho nemá moc společného. Jde o rychlou hračku, jen 4 kola atd.

C) Terénní crawler

https://www.rcobchod.cz/produkty/pangolin-crawler-24ghz-1-10-P8046.html

Hlavní výhodou bude zábava při snaze překonat velmi obtížný terén. Nevýhodou je vzhled nepřipomínající rover, nafukovací kola… Vzhled lze samozřejmě upravit, aby více roveru odpovídal.

D) Další terénní hračka

https://www.mall.cz/rc-modely/buddytoys-brc-14624-rc-climber-rtg?gclid=Cj0KCQjwiqWHBhD2ARIsAPCDzancpHgn1kaFpFC2B54vnmux8wl1Z4YKudM-gCqV6QSagKbMu0QtSO8aAstIEALw_wcB

Modely k sestavení

A) Remote-Control Machines: Science & Engineering Stem Experiment Kit 

Na první pohled zaujme možnost vlastní stavby roveru a tedy možnosti experimentování s fyzikou pohybu v těžkém terénu. Nevýhodou se zdají malé rozměry / kola.

B) Boogie runt rover – základ roveru

https://www.ubuy.cz/en/catalog/product/view/id/1078642/s/bogie-runt-rover?gclid=Cj0KCQjwiqWHBhD2ARIsAPCDzanns96EyMEPRB4huboItNHSJXP22_ENcRNUOUL1xFo4HLAoTFppbLoaAuzSEALw_wcB

Poměrně věrný podvozek (až na typ kol) ale jen základ…

© 2021 Kosmopark.cz

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑